pondělí 14. října 2013

Andrzej Sapkowski: Zaklínač III. - Krev Elfů


Musím říct, že třetí díl ságy je pro mě zklamáním. A to především proto, že v předchozích dílech si autor nasadil příliš vysokou laťku. Pořád se jedná o velice dobrou knihu, ale je stejně dobrá jako ostatní dobré fantasy. Ničím významným se neliší, snad i proto, že si čtenář na hlavní postavu natolik zvykne, že mu už nepřipadá překvapivá.

Naproti tomu, nová postava, z které by mohl Sapkowski těžit se v příběhu téměř nevyskytuje. Ano, neustále se mluví o Lvíčeti z Cintry, ale o samotném životě Ciri se toho mnoho nedozvídáme. Nebo spíše značná část knihy je věnovaná politickým a jiným nudným pasážím. Celkově by bylo lepší jednotlivé úseky tří různých dějů zkrátit a častěji je střídat.

Nicméně velmi mě potěšila první část odehrávající se v Kaer Morhen, konečně máme možnost to legendární místo a výcvik zaklínačů poznat blíže.

neděle 22. září 2013

Továrna na čokoládu


Vanilkové lanýže s medem

100 ml smetany
1 lžíce medu
1 lžíce cukru
1 balíček vanilkového cukru
100 g hořké polevy
100 g mléčné čokolády
100 g másla

Smetanu, med, cukr a vanilkový cukr dáme do hrnce a nechápe přejít varem. Čokoládu a polevu nasekáme, přidáme do směsi a rozpustíme. Těsto uložíme alespoň na 2 hodiny do ledničky.
Poté přidáme máslo a důkladně našleháme ručním mixérem. Těstem naplníme cukrářský pytlík a natříkáme malé kopečky, pak uložíme na 2 hodiny do chladu. Na závěr můžeme lanýže obalit v práškovém cukru nebo zalít čokoládovou polevou.















pondělí 2. září 2013

Andrzej Sapkowski: Zaklínač II. - Meč osudu

Pokud jsem si v předchozí recenzi stěžovala na nedostatek romantiky, tento díl mě jí plně nasytil. Geraltovy city a pocity se proplétají skutečně každou kapitolou a naplní vás příjemnými, nepříjemnými i smíšenými pocity.
Příběh ubíhá poměrně klidným tempem. Není ovšem nudný, dokáže zaujmou čtenářovu plnou pozornost. Ráda bych se podělila o některé části knihy, ale připravila bych tak další nadšence o překvapení a to není můj styl :) Vězte však, že je o co stát.
Kniha se už ubírá více románovým stylem, než tomu bylo v prvním díle. Dá se v podstatě považovat za plnohodnotný román.
Jediným sporným bodem příběhu je závěr. Všechno to vcelku šťastně dopadne. Což nevím jestli je v případě Zaklínače překvapivé nebo je to vlastně trapně americké. Nemohla jsem se rozhodnou zda mě závěr zklamal nebo příjemně překvapil. Těžko ale autorovi vyčítat šťastný konec, už proto, že konec je to jen napůl - další díl - Krev elfů je teprve před námi a poslední díl v nedohlednu.

pátek 30. srpna 2013

Několik jednoduchých slohů na dobrou noc (popisy)

NÁŠ BYT
Když projdete vstupními dveřmi a vystoupáte po dvaadvaceti schodech, ocitnete se před dveřmi našeho bytu. Mají zlatou kliku a úzké okýnko po celé délce. Za nimi je úzká chodba táhnoucí se od mého pokoje ke koupelně.
Koupelna je malinká, tak akorát na obvyklé vybavení a pračku. Má modré obklady a nad vanou velkou kachličku s obrázkem lodi.
Hned vedlejšími dveřmi se dostanete do velké jídelny. Je tu velký stůl se šesti židlemi a pod ním červený čtvercový koberec. Jídáme tady málokdy, většinou jen o Vánocích nebo při oslavách.
Vpravo od jídelny je kuchyň. Je úzká a dva lidé mají co dělat, aby tu kolem sebe prošli. Na jednom konci je lednička a na opačném vařič, mezi nimi se táhne hnědá, vyřezávaná linka. Když se vrátíme z kuchyně do jídelny, můžeme si vybrat ze dvou dveří. Jedny vedou do taťkovi pracovny a druhé do obýváku.
Pracovna je menší místnost se spoustou skříní a všudypřítomným nepořádkem. Na jejím konci jsou dva stoly, na jednom – blíže k oknu, stojí počítač, druhý bývá prázdný nebo na něm stojí notebook. Nad oběma stoly visí nástěnka, plná nepřehledných údajů načmáraných na papírcích.
Obývací pokoj je prostorný. Stojí v něm sedačka a křesla, několik skříní, květin a televize. Z velkého okna je vidět přímo na silnici před domem.
Abychom se dostali do mého pokoje, musíme zpátky na chodbu. Projdeme kolem vstupních dveří a věšáku, musíme dát pozor na schod uprostřed chodby. Po cestě mineme pokoj mého bratra, který kdysi býval můj. Je celkem malý, postel, stůl a pár skříněk se sem ale vejde. Naproti jsou dveře do ložnice rodičů. Je laděná do fialova, s velkou postelí a chlupatým kobercem. A konečně na konci chodby je můj pokoj. Všechno co v něm je, je vidět hned po otevření dveří, kromě velké červené šatní skříně za nimi. Co na první pohled zaujme je dvoulůžková postel naproti dveřím. Obvykle mám na ní červené povlečení. Nad postelí visí velký plakát leoparda s vyceněnými zuby. V mém pokoji je hodně plakátů, několik s oblíbenými hudebními skupinami a hodně se zvířaty. Z mého pokoje je přístup na balkón, kam ráda chodím v létě. Vedle balkónových dveří je skříňka, kde mám složené oblečení a nad ní nástěnka s dalšími plakáty. Stůl se k oknu už nevešel a tak je na druhé straně, denní světlo mi u něj nahrazuje lampička. Vedle stolu je velké zrcadlo, na kterém se pořád záhadně objevují šmouhy a vedle něj dvě skříňky, které ukrývají učebnice a další mé věci. V pokoji je málo světla ze stropního osvětlení a proto jsem ráda, že tu mám stojací lampy a můžu i sama ovlivnit kolik světla tu budu mít.



NAŠE VANA
Když projdete úzkými dveřmi do naší koupelny, nenechte se odradit zvukem pračky nebo vlastním odrazem v zrcadle naproti dveřím. Naše koupelna je totiž maličká a musíte nejdřív zavřít dveře, abyste si jí všimli. Koho? Vany přece. Vypadá jako obyčejná vana, ale není, je to naše vana. Její oblé tvary poněkud zanikají ve spoustě sprchových gelů, šampónů a mýdel. Je bílá a obložená modrýma kachličkama. Na zdi nad ní je jedna velká kachlička s namalovanou lodičkou. Ta má dvě velké plachty a pluje si směrem k vedlejší stěně, na které visí ručníky. Dnes tam visí žluté s našimi jmény, které jsme dostali k Vánocům. Ve vaně jsou nalepené hvězdičky proti klouzání, když se jdu koupat vytahuju je, protože jsou nepříjemné. Koupili jsme je kvůli mladšímu bratrovi, stejně jako plovoucí hračky, které jsou naházené v košíčku na skříňce. Dávno si s nimi nehraje, ale ještě je nikdo neodnesl. Naši vanu mám nejradši v zimě, kdy ji napustím až po okraj horkou vodou a spoustou pěny a ležím tam dokud nemám na prstch varhánky :D



ZAJÍC  
Mezi savci najdeme mnoho zvířat a každé je svým vzhledem originální, zajíc není vyjímkou. Tento, v porovnání s ostatními, velký hlodavec bývá také námětem pro pohádky, kdo by neznal například Jen počkej, zajíci. Má světle hnědou srst, dlouhé uši a vypracované končetiny, které mu umožňují dlouhý a rychlý pohyb ve volné přírodě. Když kolem vás proběhne, spatříte jen ocásek připomínající bambulku. Ve zpracování potravy mu pomáhají dva velké zuby, kterým se říká hlodáky. Pokud si představujete zajíce s mrkví, stejně jako je ukazován v pohádkách, nejste daleko od pravdy. Zajíc je totiž býložravec a proto ho také můžeme často vidět na polích a v jejich okolí.  

pátek 26. července 2013

Domácí sušenky

Abych vám představila tyhle mňamky bude stačit když řeknu, že chutnají podobně jako oblíbené karamelové sušenky podávané ke kávě nebo čaji :) Snad jsou trochu míň sladké, ale můžete tam kápnou víc medu nebo cukru a rázem je to vyrovnané ;)




Na 18 sušenek:

1 hrnek       celozrnné mouky (zkoušela jsem pšeničnou i žitnou a obě byly v pohodě)
1/2 lžičky    jedlé sody
1 lžička       kypřícího prášku
1/4 hrnku    hnědého cukru
špetka         soli
1/3 hrnku    medu
1 lžička       vanilkového aroma
1/4 hrnku    oleje

Předehřejte troubu na 180 stupňů. Smíchejte mouku, kypř. prášek, sodu, sůl a cukr. V druhé misce smíchejte med, aroma a olej. Obě směsi smíchejte, můžete přidat kousky čokolády (ale nemixovat, jinak se vám ty kousky rozdrtí).
Dejte na plech (s pečícím papírem), nebo ještě lépe do silikonové formy, během pečení trošku naskočí, takže je lépe dávat tenčí vrstvu.
Pečte 11 minut dozlatova (pokud je budete péct déle, vysuší se).

Recept pochází z viveleveganrecipes.blogspot.cz , ale je upravený podle mých zkušeností. Taky jsem místo javorového sirupu použila med, protože sirup se u nás ve spíži běžně nenachází ;)

úterý 23. července 2013

Andrzej Sapkowski: Zaklínač I. - Poslední přání

Recenzovat Sapkowskeho, tedy v žánru fantasy poměrně uznávaného a oblíbeného autora, není příliš těžký úkol. Jeho práce se vyznačuje značnou přehledností a těžko jí něco vytknout.


Kdo jsi?“
„Jsem Geralt z Rivie.“
„Kdo jsi, Geralte z Rivie, že ses o své vůli ustanovil vykladačem zákonů a obyčejů?“
On zná ten Zákon lépe než kdokoli jiný,“ pronel chraptivě Myšilov, „protože s ním bylo kdysi dávno podle toho Zákona naloženo. Byl odňat svým rodičům, protože byl předurčen k něčemu jinému. A díky Sudbě se nakonec stal tím, čím je. „
„A čím tedy je?“
„Zaklínačem.“

Geraltův příběh je zasazen do lidského světa plného nestvůr škodících lidem. Úkolem Zaklínáčů je vyčistit svět od těchto příšer a přinést klid do lidských měst ve kterých jsou paradoxně málokdy vítaní.


Sapkowskému se v jeho povídkách podařilo využít výhod tohoto žánru a zároveň se vyhnout jeho nedostatkům. Pří čtení příběhů o zaklínači nemáte pocit, že čtete povídky – u těch se nezřídka setkáváme s určitou plochostí, nedostatečnou vykresleností, zbrklostí – Zaklínač však už v této podobě působí téměř jako román. Zachováním jedné postavy a prostředí je vytvořen dostatečný prostor pro rozvinutí světa, ve kterém se příběh odehrává. Tady se dostáváme snad k jediné věci, kterou jsem schopná první knize vytknout a to vnitřní svět postav. Rozhodně se nedá říct, že by byly nedostatečně rozepsané, po přečtení upoutávky na zadní straně knihy jsem jen očekávala trochu více než jen zmínku o tom, že zaklínač putuje až příliš dlouho sám. Vzhledem k tomu jak se příběh vyvinul v poslední kapitole je však možné, že v druhé knize se toto změní. Radím tedy příliš si neprohlížet obal nebo si od řečí nakladatele moc neslibovat. Přetože by totiž mohli naznačovat něco jiného, jedná se o příběhy magie a boje (ačkoli ani jedním není kniha přeplněna) snad jen s (velmi) lehkým náznakem romance.

sobota 6. července 2013

středa 12. června 2013

Homosexualita, právo na manželství a adopci dětí

Po uzákonění registrovaného partnerství, stojí společnost před další výzvou v podobě adopce homosexuálními páry. Oproti registraci, která byla spoustě lidí "jedno" se zdá, že v této věci stojí každý na nějaké straně. Jde bezpochyby o dobrý nápad, není ovšem brzy na jeho realizaci? Neměli bychom se nejprve věnovat zrovnoprávnění partnerství a manželství?
Slavili jsme velký úspěch, když naše vláda před pár lety odsouhlasila registrované partnerství. Homosexuálům se tím dostalo spousty práv, dodnes jsou však zásadní rozdíly mezi manželstvím a registrací, a to zejména ve věcech souvisejících se smrtí jednoho z partnerů. Jak je to možné? Čím se liší vztah lidí různého a stejného pohlaví, že to u jednoho vede k nároku na odškodnění v případě úmrtí partnera a u druhého ne? Předpokládá se snad, že taková událost osobu stejného pohlaví nezasáhne tak tragicky, ať už psychicky nebo finančně?
Další problém nastává, pokud má jeden z partnerů dítě. To pak trpí ztrátou obou rodičů, neboť často končí v dětském domově, přestože existuje někdo, koho zná od dětství a kdo o něj má zájem. Jen proto, že zákonodárci jaksi zapomněli nebo nechtěli v této oblasti uznat partnerství stejnou váhu jakou má klasické manželství. Snad si jen neuvědomili, že ovlivňují lidské životy. Když nejsme schopni přijmout osvojení dítěte druhým z partnerů, jak můžeme bojovat za či proti adopci?
V případě, že bychom se rozhodli tyto body řešit společně, objevuje se před námi jen jedna objektivní překážka. V tomto tématu je často připomínáno, že tím hlavním jsou děti. Zastánci adopce argumentují plnými dětskými domovy, odpůrci odpovídají zátěží, kterou taková rodina přinese dítěti. Dítě s dvěma tatínky či maminkami přece bude šikanováno vrstevníky, nehledě na to, že by mohlo být v ovlivněno svými rodiči a mohlo by se stát, že z něj vyroste další gay či lesba. Řešení obojího je zejména řešením homofobie. Trápíme-li se tím, že dítě bude "negativně" ovlivněno gay rodiči, je otázkou jak moc tolerantní je naše společnost. Znamená to, že jsme ochotni přijmout již dospělé, "existující" homosexuály, ale ty kteří by "vznikli" odmítáme? A není nakonec taková teorie úplně proti tvrzení vrozené sexuální orientace?
Co nelze popřít je šikana, která by takové dítě potkala. Problém, už tak na školách rozšířený, by se jistě zachytil odlišnosti a neváhal ji využít. Jsem ovšem názoru, že v tomto případě děti přejímají chování svého okolí. A tak pokud bychom vyřešily homofobii mezi dospělými, a ti by pak vedly své potomky k tomu, že homosexualita není nic špatného, šikana mezi dětmi by minimálně klesla. Dalším vlivem jsou samozřejmě média, která ukazují dětem heterosexuální svět jako jediný možný. Je ovšem otázkou jak dlouho by trvala taková přeměna okolí a zda je vůbec možná. Jestli není jednodušší naučit se plavat pádem do vody. Nechat první generace adoptovaných dětí přetrpět a měnit společnost pomalu.

čtvrtek 30. května 2013

Šaty dělaj člověka (úvaha)

Další krátká slohovka. Psaná (hodně narychlo) pro oko učitelky, takže nic moc :D Ráda bych tohle téma časem víc rozvedla, možná úplně jinak - kdoví, ze začátku nikdy nevím, co chci psát, všechno vzniká náhlým pohnutím :D 


Šaty, klobouky, culíky, polobotky. Denně jich potkáme stovky. Většiny si nevšímáme, zaujmou nás jen extrémy – když se nám něco vyloženě líbí a když nás něco znechutí.
Je upravený? Čistý? Voní? Už podle toho začínáme člověka posuzovat, jednoho označíme za smradlavého bezdomovce a druhého za člověka hodného bližšího poznání. První dojem rozhoduje o mnohém. Především o tom, zda člověka chceme poznat hlouběji či nikoliv.
Vzhled je důležitý nejen v mezilidských vztazích, ale také při pracovních příležitostech. Nejen životopis rozhoduje o našem přijetí, ale zejména to, jak působíme – jak se tváříme, co máme na sobě i to jak mluvíme.
Dnes je v módě tvrdit, že na vzhledu nezáleží, že důležité je srdce. Kdo tvrdí opak, čelí tvrdé kritice. Zamysleme se ale – je to vážně do puntíku pravda? Není to spíš tak, že se bojíme přiznat své přirozené smýšlení? Bojíme se, že sami bychom před takovým hodnocením neobstáli? Nebo si říkáme, že přece nejsme povrchní?
Každý zastává svůj názor a bezpochyby existují lidé, pro které je estetická stránka života nepodstatná. Přesto tvrdím, že dbát o svůj zevnějšek je důležité, ke škodě nám to určitě nebude. 

pondělí 27. května 2013

Primabaleríny...


Nutně, nutně, nutně sháním baleríny. Nemám co na sebe na předávání vysvědčení :O Já teda nakonec skončila s jednoduchými černými, mají roztomilý pásek kolem kotníku :3 Ale abych pravdu řekla, našla jsem spoustu dalších - bohužel vzhledem k mému stylu mě nikdo v balerínách jen tak neuvidí :D Zvlášť ty první považuju za mega stylové, krásně by se vyjímaly na Lookbook :)



Lakované tělové baleríny - 220Kč nebo 350Kč 
(moje lásky, btw)




sobota 25. května 2013

Bezva kousky z Votočvohoz...

...aneb nad čím slintám a nemám k čemu nosit.

V pomaturitním období trávím nezdravé množství času na internetu a zejména na VV, takže objevím spoustu nádherných kousků, které bych sice chtěla, ale a) nemám na ně nebo b) nemám je k čemu nosit, takže by stejně skončily zpátky na votoči.
Tak jsem se rozhodla, že jim trošku pomůžu k novému majiteli (aby mi konečně zmizely z oblíbených a já se mohla přestat vztekat, že je nemůžu mít :D)
Tady je první pětka:





pondělí 20. května 2013

Lhostejnost (úvaha)


Další ze školních slohovek. Tentokrát méně povedená, ale co už... je na památku čerstvé maturantce :)

Lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu" (úvaha)

Citát Václava Havla byl, je, a bohužel se zdá, že také vždy bude aktuální. Chyby minulosti už nezměníme, ale násilí dneška můžeme proměnit ve spolupráci budoucnosti.
Nemá smysl vymlouvat se na nedostatek informací nebo na to, že u nás je všechno v pořádku. Všichni víme, že to není pravda. Média neustále přinášejí zprávy z válečných zón, o nesnázích podvedených lidí, o nesnášenlivosti mezi lidmi. Pravděpodobně i tento nevysychající proud negativních informací nese díl viny na lhostejnosti posluchače. Špatné se stalo normálním, nehodným reakce.
Lidé jako by si neuvědomovali, že ignorujeme-li agresivitu vůči někomu jinému, je otázkou času, kdy se obrátí proti nám. Stát pak před sebejistým nepřítelem neznalí účinné obrany, je i v té nejbanálnější situaci, nepříjemné.
Existují samozřejmě bílé vrány chápající tento fakt a snažící se přilákat pozornost ke světovým problémům nejrůznějšími způsoby. Nakolik jsou jejich snahy úspěšné, je otázkou, když jim naslouchají většinou jedinci podobně založení.
Byli by ale tito lidé schopni reagovat v konkrétní situaci? Dnes je naprosto běžné být napaden za bílého dne, uprostřed rušného místa a zůstat bez pomoci. Přitom přesně tohle je základ všeho. Bojí se snad kolemjdoucí o své vlastní zdraví a majetek? Jde o jakýsi pud sebezáchovy, a to i v situacích, kdy by to tak být nemuselo? Nejde jen o odstup, který si udržujeme od zbytku světa? Nebo jen nevíme, co máme dělat, protože jsme se s podobnou situací nikdy nesetkali?
Je na každém z nás, abychom se snažili v rámci našich možností chránit nejen sebe, ale i ostatní, protože klíčem k řešení každého problému je především opravdová snaha jej řešit.

V zemi hobitů a elfů (líčení)



K nohám se mi snáší obrovský modrobílý pták, pokyvem štíhlé hlavy mě pobízí, abych usedla mezi jeho křídla. Učiním tak jen díky uklidňujícímu, moudrému pohledu v jeho očích. Pomalu stoupáme vzhůru, do bílých, hustých mraků, a táhlými oblouky pak konečně dolů.
Když opustíme hlubiny pochmurného nebe, odhalí se mi výhled na rozlehlou krajinu. Díky barvám sladěným do modrošeda působí jako by tady ležela odedávna, nijak nedotčená časem lidského světa. Dosvědčuje to i její nehybnost - větve jehličnanů se sotva pohybují, možná si mezi sebou špitají o nových návštěvnících.
Za horami, jako žraločí zuby čnějícími nad údolím se líně rozvalují jezera. Vlhký vzduch vonící solí plní ospalá slunce. Jedno vně, druhé uvnitř jezera, hledí na sebe jako milenci, následujíc se až na kraj světa. Poprvé na naší cestě spatříme pohyb, vratkou loďku svázanou z kmenů a bytost odstrkující ji od břehu vysokou holí.
Zprudka, neseni náhlým větrem, otáčíme se k severu, k černočernému nebi. Vinou rozlehlosti krajiny se zdá být daleko. Jak ostře jsou rozděleny kraje této země! Vlahé teplo mění se v ledovou bouři jediným krokem.
Burácení hromů se mísí s ruchem života pod nimi. Po dlážděné silnici drkotají kočáry, k nebi ční vysoké věže, lovecké rohy vyjí z lesa skrytého tmou. Uprostřed, na jakémsi nádvoří, zrodil se vír. Všechno padá tak, jak bylo. Nikdo nebezpečí nepostřehl. Černou zemi vsakuje půda. Nádvoří, věže, kočáry, les s vyjícími rohy, modrého ptáka, mě… Táhlými oblouky se spouštíme dolů, vidíme mizející zem, pozvolna nahrazovanou sousedními státy. Znovu v ní nastává mít, klid a prázdno - období neživota.

(photography by James Nachtwey)

KRRR...


"Člověk nemá být šťastný, to ho změkčuje, víte? Pak se mu zdá všechno ostatní zbytečné, malé... a nesmyslné. Nejvíc, nejvíc udělá člověk ze zoufalství. Ze stesku, ze samoty, z ohlušování. Protože mu nic nestačí."

"Dopít, až do dna dopít své ponížení, neboť, hle, je jisto, že nepřijde. Staniž se, ale nyní je nutno dopít hořkost na jejímž dně je jistota, ožrat se bolestí, navalit, navršit utrpení a hanbu, aby ses navíjel jako červ a zpitoměl mukou. Chvěl jsi se před štěstím, oddej se bolesti, neboť ona je narkotikum trpícího. Je noc, již noc a ona nepřichází."

"Tak tedy pohleď, není-li to před tebou nesmírné pole trosek? Toto byl kostel, a toto dům, toto byl člověk. Strašná je síla, a všechno zlé je z ní. Buď zlořečena síla, duše zlá a nevykoupená. Jako Krakatit, jako já, jako já sám. "

"...jsi nešťastný, nešťastný člověk. Viď, trháš sebou na řetěze... jako já."

"Bylo to nedobré pouto, to co nás svázalo, a přece, když to člověk přetrhá, je mu... je mu, jako by celé nitro šlo s tebou, i srdce, i duše... Bude v člověku čisto, když zůstane prázdný a pustý?"

"Kdyby to nebylo v tobě, nebylo by to v tvém vynálezu. Všechno dělá člověk sám ze sebe."

(našla jsem poklad)
...AKATIT